czwartek, 29 grudnia 2016

Jak zrobić olejek lawendowy
Lawenda jest cennym składnikiem kosmetyków. O jej szerokich zastosowaniach leczniczych i terapeutycznych pisałam tutaj. Tym razem wyjaśnię jak w najprostszy sposób zrobić olejek lawendowy.

W najprostszy sposób samodzielnie olejek lawendowy można stosować do masażu, jako środek działający uspokajająco, relaksująco, nasennie oraz balsam na ukąszenia czy odparzenia, ale może stanowić również wartościowy składnik m. in. balsamów do ciała, kremów, szamponów czy dezodorantów. 

Jak zrobić olejek z lawendy


Do samodzielnego przygotowania olejku lawendowego potrzebne są następujące składniki
 

Jeżeli olejek z lawendy wykonujemy ze świeżych kwiatów, należy odcinać łodygi z kwiatami, następnie związać gumką recepturką i powiesić do góry nogami w zacienionym, przewiewnym, suchym miejscu. W słońcu wysuszą się znacznie szybciej, ale mogą stracić część olejków eterycznych. Suszenie w cieniu może potrwać od kilku dni do 2 tygodni. Po wysuszeniu oddzielamy kwiaty od łodyżek w delikatny sposób, alby ich nie pokruszyć. 
Szczegółowo proces suszenia opisałam w artykule "Jak suszyć lawendę".

olejek lawendowy1. Umieścić wysuszone kwiaty w słoiku zmiażdżyć czystymi rękami lub np. tłuczkiem do moździerza, dzięki czemu wydobędzie się ich aromat. Pamiętajmy, aby wszystkie przedmioty których używamy do wykonania olejku były czyste i suche.

2. Wlać olej w takiej ilości, żeby wszystkie kwiaty były zakryte, ale na górze słoika pozostało jeszcze około 2 cm. Szczelnie zamknąć i umieścić w ciepłym nasłonecznionym miejscu. Brak ciepła zrekompensujemy codziennym podgrzewaniem słoika w kąpieli wodnej.

3. Po 2 – 3 tygodniach przelewamy olejek do ciemnej butelki. W ten sposób możemy go przechowywać przez 6 miesięcy w suchym i ciemnym miejscu.
jak zrobić olejek
 
Dla zwiększenia trwałości można do gotowego olejku dodać witaminę E.


Zgodzicie się, że samodzielne wykonanie olejku lawendowego nie jest trudne? 

Zobacz także:


3 komentarze:

 1. Anna „Kobieta Nieidealna” Bielaszewska
  Publiczny
  Jan 02, 16:54
  Anna „Kobieta Nieidealna” Bielaszewska skomentowała post na Bloggerze.
  proste, a można mieć sówj naturalny olejek

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda na proste. Chyba spróbuję, a jakiego oleju użyłaś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Użyłam oleju kokosowego, wymaga to więcej pracy w takiej porze roku jaka jest teraz (ze względu na konieczność podgrzewania), ale dobrze się komponuje z lawendą. Użyłam go potem do robienia innego kosmetyku https://mrs-calluna.blogspot.com/2017/01/maso-do-ciaa-doskonae-na-zime.html Jednym z lepszych będzie też olej ze słodkich migdałów.

   Usuń

Dziękuję za zainteresowanie moim blogiem.
Zapraszam do obserwowania, będzie mi bardzo miło :)
Jeśli prowadzisz bloga, z chęcią Cię odwiedzę.
Komentarz to nie miejsce na reklamę, jeśli chcesz się zareklamować na tym blogu zajrzyj na stronę KONTAKT/WSPÓŁPRACA.

Instagram @mrs_calluna