piątek, 23 grudnia 2016

Niebezpieczne składniki w kosmetykach SLS i SLES


Kilka tygodni po wyprowadzeniu się od rodziców zauważyłam, że bardzo wysuszyła mi się skóra na dłoniach. Początkowo uznałam to za efekt porządkowych prac w wynajętym mieszkaniu. Trzeba wszystko gruntownie odkurzyć, umyć itp. Do kontaktu z detergentami zaczęłam używać rękawiczek gumowych, ale nie przynosiło to oczekiwanego rezultatu. Tak samo z kremami do rąk, te które wcześniej uważałam za bardzo dobre przestały się sprawdzać.

Ten stan pewnie trwał by jeszcze bardzo długo, ale na szczęście w moje ręce wpadła gazeta, w której znalazł się artykuł o składnikach kosmetyków, mogących nam szkodzić, m. in. SLS i SLES. Okazało się, że moim problemom winna była zmiana mydła z klasycznego w kostce (jakiego używałam u rodziców), na mydło w płynie, które zawierało SLES.Czym są SLS i SLES


SLS (Sodium Lauryl Sulfate, laurylosiarczan sodu)

Jest pianotwórczym, silnie myjącym detergentem wykorzystywanym do czyszczenia posadzek przemysłowych oraz silników. My najczęściej możemy go spotkać w składzie szamponów, mydeł w płynie czy past do zębów.SLES (Sodium Laureth Sulfate, sól sodowa siarczanu oksyetylenowanego alkoholu laurylowego)  

Substancja będąca pochodną ropy naftowej, o właściwościach silnie spieniających. Wykazuje mniejsze działanie drażniące na skórę niż SLS, ale jej działanie i zastosowanie jest podobne. Należy do grupy tzw. środków powierzchniowo czynnych (SPC). SPC w wyniku kontaktu ze skórą powodują usunięcie z jej powierzchni cząsteczek brudu i zanieczyszczeń. Związek ten podobnie jak SLS można stosować tylko w preparatach, które są zmywane ze skóry.Negatywne skutki działania SLS:

na skórę:

  podrażnienie, świąd, zaburzenia wydzielania łoju i potu, uczulenie, które może prowadzić do powstawania rumienia, a nawet atopowego zapalenia skóry. W przypadku skóry trądzikowej stosowanie preparatów zawierających SLS/SLES powoduje nadmierne przetłuszczanie skóry, ponieważ ta, broniąc się wydziela jeszcze więcej łoju. Wyjątkowo szkodliwie działają na skórę w okolicach narządów płciowych, 

na włosy i skórę głowy: 

łupież, uszkodzenie osłonek włosów powodujące ich łamliwość, rozdwajanie i wypadanie, dzieci: SLS wyjątkowo szkodliwie działa na skórę dzieci i niemowląt, zwłaszcza, gdy zostanie wchłonięty przez oko, co może powodować poważne problemy ze wzrokiem (badania wykazały śladowe ilości SLS są wykrywane w oku nawet 5 dni po ostatnim użyciu produktu). SLES oraz SLS nie powinno się stosować w czasie ciąży i laktacji, 

gospodarka hormonalna: 

obniżają stężenie estrogenów, przez co powodują znaczne problemy w czasie menopauzy, przyczyniają się do problemów z płodnością,

oczy: 

podrażnienia, zapalenie spojówek.


Uwaga! SLS nie jest substancją uważaną za rakotwórczą przez IARC (Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem) i American Cancer Society.


Produkty, w których najczęściej znajdują się SLS i SLES:


- szampony,
- mydła w płynie,
- pasty do zębów,
- żele pod prysznic,
- żele do higieny intymnej,
- płyny do kąpieli,
- płyny do mycia naczyń,
- kemy do opalania,
- kremy do golenia,


 

Jakie związki myjące wybierać zamiast SLS i SLES:


- Lauryl Glucoside (Poliglukozyd laurylowy),

- Coco-Glucoside (Poliglukozyd kwasów oleju kokosowego),

- Decyl Glucoside (glukozyd decylowy),

- Sodium Cocoamphoacetate (Mieszanina soli sodowych glicynianów kwasów tłuszczowych oleju kokosowego).Za łagodne zamienniki często mylnie uchodzą: Ammonium Lauryl Sulfate, Sodium Coco Sulfate, Sodium Myreth Sulfate.Synonimy i zamienniki SLS i SLES potencjalnie drażniące dla skóry wrażliwej:


- Sulfuric Acid,
- Sodium Salt,
- Dodecyl Sulfate, sodium salt,
- SDS,
- Sodium Coco Sulfate,
- Sodium Myreth Sulfate,
- Ammonium Lauryl Sulfate,
- Neutrazyme,
- Lauryl Sulfate Sodium Salt,
- SDS Running Buffer,
- Monododecyl Ester,
- Sodium Myreth Sulfate
- Alpha-Sulfo-Omega- (Dodecyloxy) Poly (OXY-1,2-Ethanediyl),
- Sodium Salt,
- Peg- (1-4) Lauryl Ether Sulfate,
- Dodecyl Sodium Sulfate;
- Polyoxyethylene (1-4) Lauryl Ether Sulfate , Sodium Salt,
- Sodium Peg Lauryl Ether Sulfate,
- Sodium Polyoxyethylene Lauryl Ether Sulfate,
- Sodium Polyoxyethylene Lauryl Sulfate.

Jeśli okazjonalnie użyjemy kosmetyku zawierającego w składzie SLS czy SLES nic nam się nie stanie, ale warto na co dzień zaopatrzyć się w środki zawierające w składzie łagodniejsze dla naszego organizmu substancje. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za zainteresowanie moim blogiem.
Zapraszam do obserwowania, będzie mi bardzo miło :)
Jeśli prowadzisz bloga, z chęcią Cię odwiedzę.
Komentarz to nie miejsce na reklamę, jeśli chcesz się zareklamować na tym blogu zajrzyj na stronę KONTAKT/WSPÓŁPRACA.

Instagram @mrs_calluna